Založ si blog

Nezastaviteľná reklama

Televízne reklamy môžeme zaradiť medzi kráľovné reklamy. Emocionálne na nás pôsobia, už nejaký ten čas. Niektoré poznáme naspamäť, iné nám mierne lezú na city a pri iných radšej prepíname program. A aby toho nebolo málo, ich frekvencia v komerčných televíziách je priam nezastaviteľná. Iste, vysielanie originálnej a inšpiratívnej reklamy má svoje čaro, ale čo tie zvyšné reklamy? Bez čara, nápadu a štipky kreativity? Nie nadarmo sa vraví, že ,,najlepšia reklama je tá, ktorú si človek zapamätá“ .  Ale aj tie zlé, alebo menej podarené sa v mnohých prípadoch dobre pamätajú.

 

Televízia je dnes už osvedčeným reklamným médiom.  Z hľadiska vývoja reklamy patrí medzi najmladšie média.  Pôsobí na viac zmyslov, čo prináša oproti inzercii množstvo výhod. Je vhodná k vizuálnej prezentácii výrobku, vie vytvárať  nálady a predstavy spojené s daným produktom.  Medzi ďalšie jej silné stránky, okrem tohto emocionálneho pôsobenia, patrí napríklad:

* vysoká sledovanosť,

* masový zásah,

* možnosť produkt ukázať zo všetkých uhlov a predviesť ho,

* vysoká efektivita a dôveryhodnosť reklamy a pod.

 

Najväčší boj sa zvádza pri umiestnení reklamy do vysielacieho času.  Samozrejme, všetkým by vyhovoval prime time (hlavný vysielací čas), najatraktívnejší čas, kedy má médium najvyššiu sledovanosť a eviduje najväčší záujem o reklamu. Média vtedy zvyčajne vysielajú divácky najobľúbenejšie alebo najdrahšie relácie z ich ponuky.  Avšak, reklama v tomto čase sa stáva predrahou. Zvyčajne najlacnejšie sú skoré ranné a nočné vysielania. Počas mimoriadne exkluzívnych programov je cena reklamy ešte o čosi drahšia. Priemerný 30 sekundový reklamný spot v celoslovenskej televízii stojí od pár stoviek eur, až po sumy presahujúce hranicu 5 000 EUR. Ak si zrátame všetky závratné skutočnosti, počnúc od toho, že reklama sa radí k finančne nákladným formám zviditeľnenia, a že je nutné ju vysielať do zbláznenia, aby si dosiahol želaný účinok. Možnosť využívať TV reklamy majú len veľké firmy, celoštátne až medzinárodne známe.

Ale nie je reklama ako reklama (múdre a oficiálne informácie , aby sme boli v obraze ) :

Reklamný spot – klasická a najčastejšia forma televíznej reklamy. Základná dĺžka komerčného spotu v televízií je 30 sekúnd. Podľa formy spracovania môže byť spot z reálnych video -záberov alebo grafický spot z obrázkov a fotografií. Denné odvysielanie spotu je 7 krát.

Reklamný príspevok – alebo PR rozhovor je v dĺžke do 3minút. Je to voľnejšia forma reklamy s možnosťou bližšieho a podrobnejšieho predstavenia daného produktu alebo služby. Denné odvysielanie príspevku je 3 krát.

Sponzoring – výhodou je jeho nevtieravá, priam elegantná propagácia a časová nenáročnosť vo výbere. Kombinuje dôveryhodnosť svojho produktu s programom, nad ktorým prevzala záštitu. Realizuje sa krátkym 10 sekundovým sponzorským odkazom na začiatku a konci programu.

Product placement – zámerné umiestnenie značkového výrobku do audiovizuálneho diela, za účelom jeho propagácie. Televízia je veľmi atraktívna pre integrovanie produktu, pretože útočí na viacero zmyslov naraz.  O existencii umiestneného produktu je televízia povinná informovať na konci programu.

Teleshoping – veľmi efektívny spôsob komunikácie, a však zameraný skôr na priamy predaj inzerovaných produktov. Televízna obrazovka dokáže predať aj také výrobky, ktoré by si inak sotva niekto kúpil. Telenákupný spot ma do 12 minút a obvykle je vyrobený v štylizovanej hranej forme.

Injektáž – je umiestnenie loga záujemcu priamo vo vysielaní konkrétneho programu. Logo je umiestnené počas programu v dohodnutej dĺžke, obvykle 5 sekúnd a veľkosť loga je 1/16 televíznej obrazovky.

 

Reklama by v žiadnom prípade nemala klamať, zavádzať alebo prezentovať spoločenský nevhodné javy. Žiaľ, nie vždy je tomu tak aj v skutočnosti. Po celom svete existujú regulačné orgány reklamy, ktoré vydávajú svoje kódexy. Tie sú skôr odporúčacieho charakteru, ale je v záujme každého subjektu dbať o ich dodržiavanie, čo podporuje zlepšovanie ich imidžu.  Aj vyspelá spoločnosť  dokáže sama odsúdiť a odmietať neetické konanie.  Na Slovensku funguje orgán etickej samoregulácie reklamy Rada pre reklamu (RPR). ,,Hlavným cieľom RPR je zabezpečovať a presadzovať, aby sa na území Slovenskej Republiky šírila čestná, slušná, decentná, legálna a pravdivá reklama.“  Rada združuje členov, ktorí sa zaviazali dodržiavať kódex Etické zásady reklamnej praxe v SR. Za dodržiavanie kódexu sú zodpovední najmä zadávatelia reklamy, reklamné agentúry a prevádzkovatelia médií. Sťažnosti a podnety na prešetrenie konkrétnej reklamy môžu podávať akékoľvek právnické a fyzické osoby.

Veď hlavnou úlohou je zaujať, zaujať a ešte raz zaujať. Niektoré reklamy sú ladené veselo, komický, iné zas nesú v sebe hlbší skrytý význam. Obdivuhodná kreativita niektorých reklám dokáže strhnúť pozornosť, predviesť vzrušenie, napätie a krásu.  Vďaka ich jedinečnej presvedčovacej schopnosti sa takým reklamám odoláva, naozaj, ťažko.

 

Komerčná televízia je výlučne financovaná z príjmov, z predaja reklamného vysielacieho času. Kvôli tomuto cieľu musí pútavý program uspokojiť záujmy diváka a záujmy zadávateľov reklamy. Príjmy televíznych spoločnosti závisia od počtu divákov, televízie tak neustále súperi o diváka. V konkurenčnom boji sa všetci usilujú o čo najvyššiu sledovanosť, všetci ponúkajú tie isté najúspešnejšie programy.  Z ekonomického hľadiska televízne spoločnosti produkujú publikum, ktoré potom ,,predávajú“ reklamnému priemyslu.                                                               

Zrod komerčnej televízie možno situovať do USA, kde mala televízia komerčný charakter. Na Slovensku existuje komerčná televízia v rámci duálneho systému vysielania (koexistencia verejnoprávnych a súkromných médií na jednom mediálnom trhu) a vysiela na základe licencie, ktorú udeľuje Rada pre vysiela a retransmisiu podľa zákona č. 308/2000 zb. z. o vysielaní a retransmisii.

 

Ak si to pekne zosumarizujeme, tak sme v nekonečnom víre reklamy. Vstávame s ňou, jeme s ňou, sprchujeme sa s ňou, šoférujeme s ňou, pracujeme s ňou, spíme s ňou – je prosto všade a vždy. Je nám zle s ňou, a ešte horšie bez nej.

 

Nákupné maniačky alebo ako sa doriadiť za 500 eur

02.02.2014

Nastylovať sa za dve hodiny a 500 eur dokážu len skutočné nákupné maniačky. Ale len jedna z nich môže byť tá pravá! Presne takto znie pútavý slogan televíznej relácie, v ktorej si prídu viac »

Skutočná šou

13.06.2013

Kto, kedy, s kým, prečo, začo, načo? To sú životne dôležité otázky zvedavej stratenej existencie. Reality show, ako typ masmediálneho komunikátu, ktorý je založený na zobrazení ,,reálneho viac »

merkel

Hrozba islamského terorizmu tu nebude večne, myslí si Merkelová

26.06.2017 22:01

Islamský terorizmus mení našu spoločnosť, jedného dňa aj táto hrozba prejde, je presvedčená nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU).

balistická raketa, trident, odpálenie, raketa

Rusko ohlásilo úspešný test balistickej rakety Bulava

26.06.2017 21:29

Rusko ohlásilo ďalšiu úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Bulava, ktorú odpálili z jadrovej ponorky Jurij Dolgorukij plávajúcej pod hladinou Barentsovho mora.

sudna rada, žitňanská,

O mestskom súde rozhodne Kažimír

26.06.2017 20:00

Nová budova pre ministerstvo spravodlivosti alebo sťahovanie všetkých piatich okresných súdov do jednej budovy. O tom má rozhodnúť minister financií Kažimír (Smer).

ružomberok, blokáda, protest, demonštrácia, diaľnice,

Diaľnice sú neisté, hovoria dvaja ministri protestujúcim

26.06.2017 20:00

V Prešove a Ružomberku ľudia demonštrujú za skoršiu výstavbu diaľnic. Počuť aj ľudí na Orave, Kysuciach či v Novohrade.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5762x
Priemerná čítanosť článkov: 1921x

Autor blogu

Kategórie